Change Font Size

Change Screens

Change Profile

Change Layouts

Change Menu Styles

Cpanel

فرهنگی-مذهبی گرمه

نامه الکترونیک چاپ PDF
آتشوني، هتلي با يك ميليون ستاره در كوير
آتشوني از پيشكسوتان كويرگردي در اصفهان است. سفر با آتشوني فرصتي است براي تجربه كوير، شترسواري و موسيقي و غذاي ايراني. بيشتر آژانس‌هاي معتبر كويرگردي «آتشوني» را مي‌شناسند و مسافران خود را در كوير به دست اين گروه مي‌سپارند. افراد زيادي هم با مراجعه مستقيم ميهمان آنان مي‌شوند.
سید صدرا آل داوود مدير داخلي گروه كويرگردي «آتشوني» است . گروهي كه يك خانواده مديريت آن را به عهده دارند: او، همسر و فرزندش.
وي مي‌گويد: «در بهار و پاييز كه فصل كوير مي‌آيد، ايراني‌ها و خارجي‌ها به كوير هجوم مي‌آورند. عده زيادي در اين ايام با ما همراه مي‌شوند. در هفته حدود 100 نفر ميهمان ما هستند.
خانه قديمي و سنتي خانواده آل داوود در گرمه توسط فرزندشان به شكل يك مهمانسرا با 10 اتاق درآمده كه اگر ميهمانان ايراني باشند و سختگيري خارجي‌ها را نداشته باشند ظرفيت 25 نفر را دارد. غذاهاي ايراني در داخل خانه قديمي تهيه و به گردشگران ارائه مي‌شود. از آنجا كه 50 درصد ميهمان «آتشوني» خارجي هستند ذايقه آنها بايد شناخته شود تا غذاها اذيتشان نكند. به اين منظور از همه آنها كتبا نظرخواهي مي‌شود و برنامه غذايي بر اساس خواسته آنها تهيه مي‌شود
براي كساني كه اهل كويرگردي در ايران‌اند سه كلمه بسيار آشناست: درياچه نمك، شترسواري و تپه‌هاي شني. اين نكته را «آتشوني» هم لحاظ كرده است. شترسواري در مسير مصر تا طبس انجام مي‌گيرد. مسيري كه يك قرن پيش پدران خاندان آل داوود به همراه چند جهانگرد سوئدي كشف كرده‌اند. اين مسير بخشي از جاده ابريشم بوده است. شترسواري بلندمدت در مسيري 50 كيلومتري و كوتاه‌مدت در مسيري كوتاهي كه نيم ساعت بيشتر طول نمي‌كشد، ‌انجام مي‌گيرد. 12 شتر كه متعلق به يكي از بوميان منطقه است در سرويس‌دهي به «آتشوني» كمك مي‌كنند.
گردشگران تا به درياچه نمك سربزنند و از تپه‌هاي شني بالا بروند و دوچرخه‌سواري يا شترسواري كنند و گاهي هم شب‌هاي پرستاره كوير را با موسيقي كويري بگذارند، فرصت دو سه روزه‌‌شان تمام مي‌شود و جاي خود را به گردشگران ديگري مي‌دهند.
نام مهمانسراي «آتشوني» در كتاب Lonely Planet به ثبت رسيده است.
کتابي كه چند استراليايي كه دو سال پيش به ايران سفر كرده‌اند، اقامت‌گاه‌هاي ارزان قيمت و با كيفيت را در آن فهرست مي‌كنند.
در منطقه گرمه تنها خانواده آل داوود است كه چنين فعاليتي مي‌كنند.
آتشوني با موسسات معتبري چون كلوت، ايران دوستان و پارس در ارتباط است.
وب سايت آتشوني www.Ateshoni.com راهي است براي ارتباط‌گيري شخصي و كويرگردي با آتشون.
 
شما هم اکنون اینجا هستید: